Iltapäiväseminaari: Ekologinen marxismi tänään: Kohei Saito, ekologia ja kohtuustalous 

Ke 22.5.2024 klo 16—18.30 Helsingin yliopiston Päärakennuksessa (Fabianinkatu 33), luentosali F3010. Avoin, vapaa pääsy. 

Karl Marx -seura järjestää toukokuussa avoimen iltapäiväseminaarin ekologisesta marxismista ja etenkin japanilaisen Kohei Saiton ajattelusta. Saito on nopeasti kohonnut yhdeksi globaalisti merkittävimmistä ekologiaa, marxilaista kapitalismikritiikkiä sekä “degrowth”-ajattelua (kohtuustalous) yhdistäväksi tutkijaksi.

Saito saapuu lokakuussa Suomeen Marx-seuran kutsusta. RESET-tutkimusprojektin, Helsingin yliopiston Kestävyystieteen instituutin (HELSUS) ja Marx-seuran yhdessä järjestämä lokakuun kansainvälinen tapahtuma kokoaa yhteen marxilaisen ekologian, energiatutkimuksen ja fossiilikapitalismin kärkitutkijoita: Kohei Saiton (Tokion yliopisto), Jeff Diamantin (Amsterdamin yliopisto) ja Stefania Barcan (Santiago de Compostelan yliopisto) sekä useita kotimaisia alan asiantuntijoita. 

Toukokuun iltapäiväseminaari avaa keskustelun ekologisen marxismin ja degrowth-ajattelun ajankohtaisuudesta lokakuun tapahtumaa silmällä pitäen. Seminaari pidetään suomeksi lukuun ottamatta seminaarin viimeistä esitystä, joka pidetään englanniksi.

Tervetuloa! 

Seminaarin ohjelma:

16.00—16.15 Sakari Säynäjoki: Alkusanat

16.15—16.55 Akseli Ekola: Kohei Saiton merkitys ekologiselle marxismille

Tauko

17.05—17.45 Vesa Oittinen: Degrowth ja Marxin ‘rikkauden’ käsite

17.45—18.25 Toni Ruuska & Campbell Jones: Kohei Saito’s ecological Marxism and degrowth communism

18.30 Päätös